o projektu
Vo.bal je víc než jen nálepka „eko“ a „sociální“
Budujeme firmu, ve které udržitelnost znamená více než jen odškrtnuté políčko, je pro nás životním principem. Kreativita se u nás snoubí s kritickým myšlením, abychom mohly vo.bal opravdu označit za udržitelnou firmu, a to jak ekologicky, tak sociálně.
Lidský faktor udržitelnosti je pro nás důležitý, proto zaměstnáváme lidi v těžkých životních situacích. Abychom jim zajistili příjemné pracovní prostředí, šli jsme s projektem na Hithit, abychom získali peníze na zařízení dílny, která by jim zároveň mohla sloužit i jako místo pro setkávání se a vzájemnou oporu. Koupí vo.balu tak nejen pomáháte naší firmě růst, ale přispíváte lidem bez domova a litem v hmotné a sociální nouzi dostat se zpět na vlastní nohy.
Abychom si byly jisté, že náš produkt je skutečně udržitelný, přihlásili jsme se do ClimAcceleratoru Beyond 2022, který zaštiťuje Impact Hub a prošli jsme Stage 1, jejíž povinnou součástí bylo získat certifikovaný odhad klimatického dopadu našeho produktu. Porovnávali jsme se jak s mikrotenovými sáčky, tak plastovými krabičkami, tak i s jinými voskovanými ubrousky, které jsou vyráběné s bio-bavlny a dosáhly jsme nejlepšího výsledku. Pro výrobu totiž používáme zásadně zbytkové bavlněné textilie z území České republiky, které by jinak skončili na skládce nebo ve spalovně.
V roce 2023 jsme byli vybraní mezi pět finalistů v Generali SmeEnterPRIZE v kategorii startup roku.
Kdo, jak a proč?
Za projektem stojí Eva a Háta. Projekt vo.bal jsme založily, protože nás trápily environmentální dopady textilního a ropného průmyslu a greenwashing (falešná eko-image velkých firem) v oblasti spotřebních obalů.
Všechno to začalo mudrováním na balkóně
Jednoho večera jsme se spolu sešly na balkóně a stěžovaly si, že jen za jeden den se u nás v práci zaplní veškeré odpadkové koše jednorázovými, a většinou plastovými obaly od svačin, které navíc kvůli kompozitnímu složení (plast + např. hliník, celofán, voskovaný papír, nerecyklovatelná forma plastu atd.) není možné recyklovat.
Ekologickou alternativou by bylo použít uzavíratelnou krabičku. Ta je ale neskladná, a navíc je také z plastu – dost možná odněkud, kde etika práce není samozřejmostí. A když se rozbije, zbyde jen kus plastového odpadu.
Řekly jsme si, že s tím musíme něco udělat. Vyrobit obal, který bude skladný a udržitelný – jak ekonomicky, tak společensky. Nechtěly jsme však vyrobit jen další „cool eko-produkt”. Šlo nám především o to, aby ho mohl s radostí a lehkostí používat úplně každý.
„Po hodinách brainstormingu jsme se dostaly zpátky ke kořenům – voskovanému plátnu, do kterého balily bábovky naše babičky. A tak se zrodil vo.bal.“
Kromě nás dvou, Evy a Háty, patří do našeho týmu lidé v hmotné a sociální nouzi. Nyní spolupracujeme s organizací Jako doma, Armádou spásy a organizací ADRA.